VI OGÓLNOPOLSKIE BIENNALE PLASTYCZNO – FOTOGRAFICZNE DZIECI I MŁODZIEŻY „ PRZYRODA” – RADOM 2012

 Od zawsze człowiek brał…

Zachowywał się zresztą naturalnie, jak konsument. Czerpał, zrywał, zabijał aby zaspokoić podstawowe potrzeby.
W którym momencie swych dziejów  po raz pierwszy zapatrzył się w diamentowe błyski porannej rosy, zasłuchał w śpiew ptaków, zamarzył, by móc spojrzeć na Ziemię z wysokości ?
Jakże daleką odbyliśmy drogę!
Jesteśmy obecnie na którymś z kolei etapie naszych relacji z Naturą. Z jednej strony eksploatujemy jej zasoby, z drugiej – staramy się aby to nie była totalna grabież zagrażająca żyjącym gatunkom i Matce – Ziemi…
Świat jest wielki i zróżnicowany, ale my, w naszym kraju, mamy niemal wszystko uporządkowane. Ponad 80 % obszaru służy gospodarce a enklawy, prócz nieużytków, to parki narodowe lub krajobrazowe chronione licznymi zakazami.
Jednak i w strefie rolno-przemysłowej, w aglomeracjach miejskich przyroda nie daje za wygraną. Roślinność przebija się przez betony, zdobi dachy, bobry „bobrują” pod warszawskimi mostami (!), sokoły mieszkają na wieżowcach…
Formacje skalne, rośliny, zwierzęta, woda, zjawiska atmosferyczne – ileż to kształtów, faktur, kolorów.
Ci, którzy to zauważają, ulegają niekiedy fascynacji naturą. Mieliśmy w historii malarzy pejzażystów, mamy fotografów przyrody – każdy stara się utrwalić obraz Ziemi: faunę, florę i zadziwiające zjawiska.
Biennale „Przyroda” od zawsze było konkursem promującym najciekawsze obserwacje oraz dokumenty świadomości plastycznej i fotograficznej o najwyższych lotach.
Tegoroczna, szósta edycja jest szczególna nie ze względu na erupcję ilościową.
Organizatorzy otrzymali tylko nieznacznie więcej prac niż przed dwu laty, ale jakich! Nigdy dotąd zestawy nie były tak starannie dobrane i przygotowane.
Przegląd techniczny (zgodność z warunkami Regulaminu) spowodował odrzucenie kilkunastu zaledwie realizacji z 1376.
Pakiety były nieco cieńsze ale z korzyścią dla jakości. I było tych przesyłek wiele więcej – 72 (poprzednio 41)
Do wystawy pokonkursowej Jury zakwalifikowało rekordowo dużo – 150 prac plastycznych i fotograficznych. Pełny zestaw obejrzymy na stronie internetowej www.mdk.radom.pl , zaś w pewnym wyborze w salonach Resursy Obywatelskiej w Radomiu.
W imieniu Jurorów i własnym serdecznie gratuluję Laureatom Konkursu wspaniałych dokonań. Opiekunom artystycznym – tak wrażliwych i uzdolnionych wychowanków.
Oglądać Wasze prace – to była prawdziwa przyjemność!
 
Radom, 10 maja 2012 r. Jan Andrzej Jasiński,
                Kurator Biennale

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl