Trzecia odsłona Jubileuszu Jerzego Bogdana Kutkowskiego

Autor urodził się 19 maja 1950 r. w Radomiu. Ukończył pomaturalne Studium Reklamy w Warszawie oraz studia wyższe w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie /obecny Uniwersytet Pedagogiczny/ na Wydziale Sztuki.
Dyplom z rysunku i fotografii w pracowni prof. Haliny Cader, praca teoretyczna u prof. Stanisława Sobolewskiego . Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę wydawniczą i fotografię. Za początek swojej twórczości Jerzy Bogdan Kutkowski uważa pierwszą wystawę malarstwa, którą zorganizował w lipcu 1972 r. wspólnie ze St. Zbigniewem Kamieńskim w Cetniewie k. Władysławowa. Minęło od tamtej pory 40 już lat i swój znaczący jubileusz  autor zaaranżował jako ekspozycję w trzech odsłonach. Pierwsza  z nich to wystawa malarstwa zatytułowana „ Poezja i narracja” wyeksponowana w czerwcu 2012 r. w Muzeum im. Jacka Malczewskiego, druga to wystawa fotografii zatytułowana „Zbiory” w Galerii „Łaźnia” w październiku  2012, a na trzecią , której Jerzy Bogdan Kutkowski nadał tytuł „Miasto” i utrwalił różne jego oblicza tym razem w rysunku, zapraszamy do Galerii „Resursa”. Przygotowane na wystawę prace pochodzą z lat 80. i 90. poprzedniego stulecia i początków obecnego.
Autor ma interesującą drogę zawodową  i artystyczną. W latach 1968 – 1989 pracował jako dekorator witryn sklepowych, projektant i realizator reklamy wizualnej. W roku 1990 był współorganizatorem Liceum Sztuk  Plastycznych oraz  Studium Reklamy w Radomiu i od początku działania tych szkół jest tam nauczycielem fotografii. Organizował szkolne plenery i wyprawy zagraniczne. W roku szkolnym 1998/99 był pełnomocnikiem Zarządu Miasta d.s. zorganizowania Zespołu Szkół Plastycznych, a potem jego wicedyrektorem.
Jerzy Bogdan Kutkowski może się pochwalić znaczącym dorobkiem artystycznym: ma na swoim koncie około 50 wystaw indywidualnych oraz udział w ponad 140 wystawach zbiorowych w kraju, oraz  w Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Francji, na Węgrzech, Łotwie i Ukrainie. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków

i Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest członkiem kolegium redakcyjnego radomskiego „Miesięcznika Prowincjonalnego”, współpracuje również  z czasopismami lokalnymi i ogólnopolskimi.

Ma w dorobku kilkadziesiąt artykułów i jest współautorem trzech książek.

Najnowsza – album o radomskim cmentarzu jest w druku.
Opracował edytorsko kilkadziesiąt książek i katalogów wystaw, ostatnie to dwa tomy poezji ks. Jerzego Banaśkiewicza,  wydane 12 X 2012. Jest autorem  i współautorem kilku scenariuszy wystaw m.in. wystawy „Habitat” pokazującej fotografie absolwentów radomskich szkół plastycznych, którzy wyjechali z Polski, 

w MCSW „Elektrownia”, a w Muzeum im. Jacka Malczewskiego wystawy „Radomskie ślady Jana Pawła II”

i wystawy „Radomianie na starych fotografiach”.
Wielokrotnie był nagradzany i odznaczany, m.in. przez Ministerstwo Kultury, Prezydenta Radomia, władze samorządowe, państwowe oraz jury konkursów. Ostatnia nagroda to I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Miasto w obiektywie” - Katowice 2012. Docenione przez jury zdjęcie związane było z Festynem Historycznym „Uliczka Tradycji”, organizowanym corocznie przez „Resursę Obywatelska”. Zainteresowanym przypominamy pokaz linoskoczka artystycznie skadrowany przez Jerzego Bogdana Kutkowskiego.

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl