Dwa spektakle w Resursie: "Herody" i "Tak bym chciała..."

Serdecznie zapraszamy uczniów klas siódmych, ósmych oraz szkół średnich, na dwa bezpłatne przedstawienia przygotowane przez młodzież kształcącą swoje umiejętności teatralne w naszym Ośrodku. 13 stycznia o godz. 9 zobaczymy spektakl "Herody", a 27 stycznia o godz. 12 - "Tak bym chciała...".

13 stycznia (poniedziałek), godz. 9.00 - "Herody"

Opowieść biblijna nawiązująca do stworzenia świata, wygnania Adama i Ewy z raju, narodzenia Pana Jezusa i rzezi niewiniątek, w którą reżyser wplótł szereg tekstów nawiązujących do współczesności. Dzięki tym zabiegom spektakl nie jest  zwyczajnym przedstawieniem jasełkowym, ale uniwersalną opowieścią o nieustającej walce dobra ze złem. Pragnienia człowieka dotyczące sławy, pieniędzy, władzy i nieśmiertelności były, są i będą głównymi przywarami ludzi. Na przykładach zaczerpniętych z ksiąg Ewangelii, w spektaklu pokazana jest pogarda dla biednych, brak empatii dla potrzebujących oraz żądza władzy, które niszczą wrażliwość każdego z nas. Jednak to ostatnie minuty spektaklu "wciskają widza w fotel". Diabeł wspomina swoje największe "sukcesy". Mówi o kuszeniu Ewy, niegodziwościach mieszkańców Sodomy i Gomory, pomocy w wynalezieniu prochu, dynamitu i bomby atomowej, a także w zbrodniach dokonanych przez Hitlera i Stalina. Władca piekła udowadnia, że jego największym sukcesem jest niewiara ludzi w jego istnienie, a nowy bożek ofiarowany ludzkości zawładnie umysłami młodych ludzi. Przekonajcie się Państwo co to za wynalazek...

Spektakl dla uczniów szkół podstawowych.
Czas: 60 min.

27 stycznia (poniedziałek), godz. 12.00 - "Tak bym chciała..."

Przedstawienie wyreżyserował Włodzimierz Mancewicz, który stworzył scenariusz w oparciu o dwa wstrząsające teksty: "Dziennik z łódzkiego getta" Rywki Lipszyc i "Dziennik" Anne Frank. Niemcy dążą do całkowej eksterminacji Żydów, codzienne życie ukrywającej się Anne (w Amsterdamie) i zamkniętej w getcie łódzkim Rywki jest walką o każdy kolejny dzień. W dziennikach dziewczęta piszą o otaczającej je ponurej rzeczywistości, ale też o swoich marzeniach, tęsknotach, typowych dla nastolatek rozterkach. Anne zmarła w obozie koncentracyjnym w Bergen – Belsen, Rywka doczekała wyzwolenia z obozu, ale zmarła z wycieńczenia niedługo potem. Próbę interpretacji dzienników podejmują młodzi aktorzy: Nadia Drabczyk i Julia Wójcik.

Spektakl dla uczniów szkół podstawowych i średnich.
Czas: 60 min.

Na obydwa spektakle wstęp wolny.
Rezerwacje telefoniczne pod nr telefonu 48 362 85 90.
Ilość miejsc ograniczona.

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl