Spotkania z Kulturą Żydowską "Ślad"

 Pierwszą edycję Spotkań rozpoczęliśmy w czwartek – 16 kwietnia 2009 roku – projekcją filmu „Po-lin” w reżyserii Jolanty Dylewskiej. Ten nastrojowy obraz opowiada o życiu codziennym Żydów w małych polskich miasteczkach. Po projekcji miało miejsce spotkanie z autorką filmu.
    Następnego dnia otworzyliśmy wystawę poświęconą znanemu radomskiemu lekarzowi Jerzemu Borysowiczowi – Sprawiedliwemu Wśród Narodów Świata.  Ten zasłużony neurolog był założycielem pierwszego szpitala psychiatrycznego w Radomiu, gdzie między innymi w czasie okupacji hitlerowskiej ukrywał Żydów.
    Po wernisażu wyświetliliśmy trzy filmy dokumentalne, które miały swoją premierę podczas warszawskiego festiwalu filmowego „Żydowskie motywy”. Wśród tych filmów znalazł się obraz „Już nie ma tych miasteczek” wyreżyserowany przez prezesa Stowarzyszenia Żydowskie Motywy  - Ewę Szprynger. Przed projekcją tego filmu odbyło się spotkanie z autorką.
    W sobotę – 18 kwietnia – pokazaliśmy dwa kolejne filmy – izraelską produkcję „Pamiątki” i  amerykańską „Umrzeć w Jerozolimie”. Między projekcjami miało miejsce spotkanie z Janem Wojciechem Piekarskim, radomianinem, zawodowym dyplomatą, byłym ambasadorem Polski w Izraelu.
    Ten dzień spotkań zakończył koncert muzyki filmowej w wykonaniu uczniów radomskiej Szkoły Muzycznej.
    Ostatni dzień „Śladu” - czyli niedzielę 19-go kwietnia,  rozpoczęła wycieczka na cmentarz żydowski przy ulicy Towarowej. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią nekropolii oraz z obecnym wyglądem radomskiego kirkutu.
    Kolejnym wydarzeniem Spotkań był happening „Ślad”, przygotowany przez nauczycieli i uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego. Happening odbył się na placu przy ulicy Podwalnej, gdzie stała radomska synagoga, podobnie jak kirkut doszczętnie zniszczona przez Niemców.
    Zainteresowani tematem radomianie mieli tego dnia jeszcze okazję obejrzeć w radomskim teatrze spektakl „Skrzypek na dachu”. Widowisko stało się nieformalnym zakończeniem Spotkań z Kulturą Żydowską, będących kontynuacją projektu edukacyjnego „Jestem”, który zapoczątkowali i od kilku lat realizują nauczyciele liceum Kochanowskiego – Iwona Grześkiewicz i Zbigniew Wieczorek.
    Duże zainteresowanie imprezą, pełne sale podczas spotkań i projekcji, sugerują, że Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad” warto realizować w kolejnych latach.

 Staraniem Miasta Radomia i Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”  jest już „Ślad” w Internecie. Zapraszamy do zwiedzania wirtualnego Szlaku Pamięci Żydów Radomskich „Ślad”  >> TUTAJ <<

 

9. Spotkania z Kulturą Żydowską  - 75. rocznica likwidacji radomskiego getta

Prawie 30 proc. radomian w 1939 r. stanowili Żydzi. O ich historii, wkładzie w rozwój Radomia Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” od lat opowiada w kwietniu podczas Spotkań z Kulturą Żydowską „ŚLAD”. W tym roku, wyjątkowo, „Ślad” odbędzie się w sierpniu. Wtedy bowiem przypada 75. rocznica  likwidacji radomskiego getta i zagłady niemal całej żydowskiej społeczności naszego miasta. Zapraszamy do udziału

w tych wydarzeniach, w Resursie, na Glinicach, na pl. Stare Miasto, zwiedzania Szlaku Pamięci Żydów Radomskich.  Program >>>   English version >>>

Pamiętali… >>>

DZIĘKUJEMY... >>>

 

 

 

8. SPOTKANIA Z KULTURĄ ŻYDOWSKĄ „ŚLAD” - 2016 r.

 

 

7. SPOTKANIA Z KULTURĄ ŻYDOWSKĄ „ŚLAD” - 22-25 kwietnia 2015 r.

Dziękujemy za udział w wydarzeniach 7 Spotkań z Kulturą Żydowską "Ślad" w ramach których odbyło się: 6 pokazów filmów, 2 wystawy, heppening, 2 spotkania wirtualne, koncert muzyki klezmerskiej i spektakl teatralny. 

 

 

 6. Spotkania z Kulturą Żydowską "Ślad" - 7 - 11 kwietnia 2014.

  

PROGRAM 7-11 KWIETNIA 2014:

7 kwietnia
godz. 11 – „Radom. Cisza przed burzą” spektakl przygotowany przez uczniów ZSO nr 4 pod kierunkiem: Urszuli Grzyb, Agnieszki Kobierskiej i Sylwii Sochy na podstawie tekstu Ben Ziona Golda (Sala kameralna)


8 kwietnia (wtorek)
godz. 18.00 - otwarcie wystawy pt. ”Motywy żydowskie w twórczości ks. Władysława Paciaka” z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i ze zbiorów prywatnych (galeria)
godz. 18.30 - otwarcie wystawy fotografii Jerzego Kutkowskiego pt. „Jerozolima” (kawiarnia)
godz. 19.00 – film „W poszukiwaniu straconego dzieciństwa”
Niemcy 2012, reż. Matthias Frickel, 43 minuty
Jego tragicznie krótkie życie zostało podsumowane tak: „Urodził się jako Austriak, żył jako Polak i umarł jako Żyd”. Bruno Schulz zostawił niewiele prac i wydawało się, że pamięć o nim zaginie. Tak się jednak nie stało a film pokazuje, jak wielu ludziom w różnych krajach wciąż bliska jest twórczość Schulza.
(sala kameralna)

9 kwietnia (środa)
godz. 17.00 - spotkanie z prof. Pawłem Śpiewakiem, dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego, autorem książki „Żydokomuna – refleksje historyczne” (sala kameralna)
godz. 18.00 – film: Tonia i jej dzieci
Polska 2011, reż. Marcel Łoziński, 58 minut
11-letnia Werka ze swoim 9-letnim bratem Marcelem znaleźli się przed drzwiami Domu Dziecka we Wrocławiu. Na pytanie kim są, Werka odpowiedziała:"My jesteśmy dziećmi komunistów." Usłyszeli wrzask :"Tylko żydokomunę nam tu przysyłają." Jest 1949 r. Mama Werki i Marcela, przedwojenna komunistka została aresztowana. Oskarżona o współpracę z wywiadem amerykańskim odsiedzi 5 i pół roku. Ten czas jej dzieci spędza w kolejnych domach dziecka. Film o rodzeństwie naznaczonym wyborami ideowymi rodziców.
(sala kameralna)

10 kwietnia (czwartek)
g. 17 „Lamentacje….” - koncert toruńskiej grupy Ha Sir. Występ poprzedzi prelekcja ks. Jacka Kucharskiego, biblisty. (sala widowiskowa)


11 kwietnia (piątek)
g. 13 – „Początek Księgi…” – happening przygotowany przez uczniów VI LO im. Jana Kochanowskiego (ul. Bóżnicza)
g. 17 – film Yael
Polska 2012, dok., 34 min.
reż. Emil Piórek, Rafał Żwan
To historia Natalii, dziewczyny z Polski, która postanawia przejść na judaizm. W celu umocnienia swojej wiary i ukończenia procesu konwersji wyjeżdża do Izraela. Film przedstawia duchową przemianę bohaterki oraz trudności odnalezienia się w nowym środowisku.
Szukając gwiazd
Polska 2012, reż. Filip Luft, 17 minut
Adaptacja wojennego opowiadania Marka Hłaski o tym samym tytule. Film opowiada o dziewięcioletnim chłopcu, zakochanym w ukrywającej się po sąsiedzku żydowskiej dziewczynce. Widuje się z nią tylko nocami. By móc spotykać się także w ciągu dnia wpada na pomysł, który okazuje się śmiertelnie niebezpieczny.
(sala kameralna)
g. 18 – premiera spektaklu Teatru Poszukiwań „Nietylkolokomotywa” w oparciu o teksty Juliana Tuwima, reż. Włodzimierz Mancewicz
(sala widowiskowa)

Partnerzy: ZSO nr 4, I LO, VI LO, Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Żydowskie Motywy”

 

ARCHIWUM:

 

    W kwietniu 2010 roku  „Resursa” zaprosiła na II Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad”. Program był jeszcze bogatszy i atrakcyjniejszy, niż podczas pierwszej edycji „Spotkań...”
 

PROGRAM SPOTKAŃ :

19 kwietnia
Stowarzyszenie Teatralne Chorea w Łodzi „Tehillim/Psalmy” reż. Pawła Passiniego, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego.


Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”:
22 kwietnia
godz. 17.00 - „Cienie w pamięci zatarte” - wystawa fotografii uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Brandta powstałych pod kierunkiem Jerzego Kutkowskiego
godz. 17. 30„Radegast”. Polska 2008, dokument, 50 min. Reż. Borys Lankosz, scenariusz Andrzej Bart
godz. 18.30„Dowódca Edelman”. Polska 2008, dokument, 58 min. Reż. Artur Więcek „Baron”, scenariusz: Witold Bereś, Krzysztof Burnetko i Artur Więcek „Baron”


23 kwietnia

godz. 12.00„Szumi pamięci wiatr” – podsumowanie programu nauczania o Holocauście realizowanego przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
godz. 17.30 - Gut Szabes Wietnam. Izrael 2008, dokumentalny, 52 min. Scenariusz i reż:  Ido i Yael Zand
godz. 18.30 - Obcy IV .Polska 2008, fabuła, 30 minut. Reż. Borys Lankosz, scenariusz  Magdalena Bart
godz. 19.00 - Maria i Anna. Polska 2008, krótkometrażowy, 28 min. Scenariusz i reżyseria: Jacek Knopp
 

24 kwietnia

godz. 15.00  - „Szydłowieccy Żydzi” – wycieczka do Szydłowca, w programie m.in. zwiedzanie cmentarza żydowskiego na którym zachowały się stare, oryginalne nagrobki.
Wyjazd o godz. 15 spod Resursy. Wyjazd z Szydłowca około godz. 17.

25 kwietnia
godz. 15.00 – spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu”.
godz. 16.30 – „Radomscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata” – prezentacja filmów o odznaczonych tym zaszczytnym tytułem radomianach.

Wstęp na wszystkie imprezy, poza przedstawieniem w teatrze, był wolny. 
  

Współorganizatorzy: Stowarzyszenie „Żydowskie Motywy”, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu, Teatr Powszechny w Radomiu.
Partner: Szydłowieckie Centrum Kultury „Zamek” .


RADOMSKI MIESIĘCZNIK KULTURALNY „RESURSA” - wydanie specjalne

    Dla wszystkich gości II Spotkań z Kulturą Żydowską „Ślad” przygotowaliśmy specjalny numer miesięcznika „Resursa”, w całości poświęcony tematyce żydowskiej. W numerze m. in. artykuły Renaty Metzger o stowarzyszeniu „Beit Radom” w Izraelu i publikacji „Tolerancyjni. To się dzieje!” - książce opowiadającej o polskich inicjatywach przywracaniu pamięci o Żydach (jest tam też uwzględniony Radom). Poza tym postać doktora Jakuba Zyskinda (radomianina, absolwenta żydowskiego gimnazjum Towarzystwa „Przyjaciół Wiedzy”) wspomina Zbigniew Wieczorek, który opracował również publikowane w numerze fragmenty jego wspomnień. (I nota bene jest jednym z inicjatorów i pomysłodawców „Śladu”). Elwira Dzikowska przypomina postać Wandy Pawłowskiej-Ajdels, radomskiej „Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata”. Na łamach „Resursy” gościło też Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Wydział w Radomiu: o projekcie edukacyjnym „Szumi pamięci wiatr” pisze koordynator Janina Ziętek. Oprócz tego opublikowalismy obszerny fragment nie wydanej jeszcze powieści radomskiego prozaika Grzegorza Bartosa „Noworoczna opowieść o dwóch meczach i morderstwie”. Warstwę literacką uzupełniły przysuski obrazek Marcina Kępy i felieton Marcina Ruska.

    Był też specjalny prezent – płyta z dwoma naszymi filmami, dokumentami o dr. Jerzym Borysowiczu (zasłużonym radomskim lekarzu, również odznaczonym medalem „Sprawiedliwy Wśród narodów Świata”) i wspomnianej Wandzie Ajdels. Autorką obu produkcji jest Elwira Dzikowska.
    Wszyscy, którzy odwiedzili „Resursę Obywatelską” podczas II Spotkań z Kulturą Żydowską, otrzymali egzemplarz Miesięcznika wraz z płytą.

 

   Program III edycji (2011):

 

12 kwietnia (wtorek)

 

10.00 – spotkanie z Dorą Zeidenweber i Susan Weinberg, (dla młodzieży szkolnej); Sala Kameralna Resursy

Dora Zeidenweber (ur. 1924 r.) była uczennicą przedwojennego żydowskiego Gimnazjum Towarzystwa „Przyjaciół Wiedzy” w Radomiu. Podczas wojny przebywała w radomskim getcie, następnie w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, później – po „marszu śmierci” – w Bergen Belsen. Po oswobodzeniu obozu przez Brytyjczyków wyjechała do USA, gdzie mieszka do dziś.

Susan Weinberg – amerykańska artystka, malarka, pochodzenia żydowskiego. Jej przodkowie wywodzili z Radomia. Od lat interesuje się losami radomskich Żydów, jest współautorką strony internetowej poświęconej społeczności żydowskiej Radomia, a także autorką wywiadu-rzeki z Dorą Zeidenweber.

17.00 – uroczyste otwarcie „Śladu” i wernisaż wystawy malarstwa i fotografii Dziura w czasie autorstwa Susan Weinberg i Dory Zeidenweber; Galeria Resursa

 

13 kwietnia (środa)

 

12.00, 18.00 – specjalny seans w Klubie Dobrego Filmu: Ajami, reż. Scandar Copti i Yaron Shani, Niemcy/Izrael 2009 (bilety 10 PLN); Sala Kameralna

17.00Muzeum Sztuki Współczesnej, Rynek 4/5;

otwarcie wystaw: Niewinne oko nie istnieje. Fotografia Wojciecha Wilczyka oraz Wspominanie wojny – malarstwo, rysunek, grafika i rzeźba z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej

Wojciech Wilczyk (ur. w 1961 r.) - fotograf dokumnetalista z Krakowa. Wystawa Niewinne oko nie istnieje pokazuje aktualny stan dawnych synagog w Polsce. Projekt stał się zapisem historii tych budynków, miast, Polski – i naszej refleksji o jej żydowskich mieszkańcach.

Wspominanie wojny jest trzecią z kolei prezentacją zbiorów, przygotowaną w roku 20-lecia działalności Muzeum. Znalazły się na niej prace z różnych lat, w których zapisane zostały wspomnienia i przeżycia z II wojny światowej, los Żydów i Polaków. Wśród autorów są m.in: Marian Kołodziej, Janina Kraupe, Jerzy Krawczyk, Władysław Paciak, Erna Rosenstein, Leszek Sobocki, Jonasz Stern, Barbara Szubińska, Jacek Waltoś.

 

14 kwietnia (czwartek)

 

17.00 – promocja Biuletynu Kwartalnego Radomskiego Towarzystwa Naukowego: Ślad, czyli społeczność żydowska Radomia w XX w. – materiały źródłowe a współczesność; Sala Kameralna Resursy

18.30 – pokaz filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie motywy; Sala Kameralna Resursy:

8 historii, które nie zmieniły świata, reż. Ivo Krankowski, Polska 2010, dokument, 35 min.

Ośmiu bohaterów – polskich Żydów urodzonych między 1914 a 1933 r. – opowiada o swoim przedwojennym, codziennym życiu, o tym co wtedy było dla nich najważniejsze. Słyszymy o pierwszych miłościach, szkolnych wybrykach, lekturach, sporcie. Temat Zagłady pojawia się w jednej rozmowie, tylko jednak na chwilę, nie zostaje w ogóle rozwinięty, tak jakby sprawy związane z młodością i pierwszymi miłościami były od tego zdecydowanie ważniejsze. Bo pewnie były.

Rozwód po żydowsku, reż. John Edginton, Wielka Brytania 2009, dokument, 48 min.

Żydowskie prawo stanowi, że mąż ma prawo decydować, czy zgodzi się dać żonie rozwód („Get”). Jeżeli odmówi, żona może być skazana na lata życia w martwym małżeństwie. Nie może ponownie wyjść za mąż, a dzieci urodzone w nowym związku traktowane są jako z nieprawego łoża. W filmie "uwiązane żony" z żydowskiej ortodoksyjnej gminy w Wielkiej Brytanii i Izraelu mówią o swojej sytuacji – jak kobieta, której mąż przez 47 lat odmawiał „Get”.

 

15 kwietnia (piątek)

 

11.00-13.00 – prezentacja multimedialna oraz wycieczka śladami Bernarda Gotfryda, przygotowana przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Radomiu; projekcja: Sala Kameralna Resursa, zbiórka chętnych na wycieczkę przed Resursą

Bernard Gotfryd urodził się w 1926 roku w Radomiu w rodzinie żydowskiej. W czasie wojny stracił rodziców, przeszedł przez piekło kilku obozów koncentracyjnych. Ocalał, po wojnie zdołał odnaleźć rodzeństwo, wyemigrował do USA i stał się tam cenionym fotografem. Do Polski przyjechał ponownie w 1983 roku, by dla „Newsweeka” dokumentować wizytę Papieża. Wtedy też odbył własną pielgrzymkę do Radomia – śladami dzieciństwa i ludzi, których wtedy znał. Jej owocem były zbiory Antoni gołębiarz i inne opowiadania o Holokauście oraz Widuję ich w snach. Gotfryd do dzisiaj utrzymuje żywe kontakty z Radomiem, Resursa Obywatelska publikowała w swoim periodyku fragmenty jego prozy.

14.00-20.00 – Żywa Biblioteka; sale Resursy

Żywa Biblioteka to projekt, w czasie którego udostępnia się lokalnej społeczności „żywy” księgozbiór – osoby ze środowisk spotykających się z dyskryminacją. Wydarzenie jest zorganizowane w konwencji biblioteki – są „książki” (czyli przedstawiciele grup dyskryminowanych), są czytelnicy (czyli goście odwiedzający bibliotekę), są także bibliotekarze – gospodarze, czuwający nad przebiegiem wydarzenia i „wypożyczaniem”. Książki wypożyczamy, żeby zdobyć nową wiedzę lub oderwać myśli od codziennych problemów. Tak jest także tutaj, w Żywej Bibliotece. Różnica jest tylko jedna – książkami są ludzie, a treścią – ich codzienne życie. Każdy zainteresowany może te historie „przeczytać”, a następnie o nich podyskutować i zweryfikować swoje wyobrażenia oraz postawy. Na gości Biblioteki w Resursie będą czekać m.in. ateista, gej, Żyd, ksiądz protestancki, ksiądz prawosławny, ksiądz katolicki, zmagający się z nałogiem alkoholik, matka dziecka niepełnosprawnego.

19.00 – koncert piosenek Władysława Szpilmana w wykonaniu grupy wokalnej z Resursy; Sala Widowiskowa Resursy

Postać Władysława Szpilmana (1911-2000) jest związana z Radomiem przez osobę jego żony Haliny Szpilman, która jest córką wieloletniego prezydenta Radomia i działacza socjalistycznego Józefa Grzecznarowskiego.

 

16 kwietnia (sobota)

 

16.00-18.00 – nauka tańców żydowskich; Sala Baletowa Resursy

16.00-18.00 – pokaz pieczenia chałki żydowskiej w wykonaniu mistrza piekarskiego Wiesława Kuci; Kawiarnia Resursy

18.00 – pokaz filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy; Sala Kameralna Resursy:

Czarodziejka, reż. Moran Somer i Michal Abulafia, Izrael 2009, film animowany, 10 min.

Fortuna, 75-letnia kobieta siedzi w swojej sukni ślubnej i czeka na powrót zmarłego męża. Tymczasem jej sąsiadka, stara służąca – Marcela-Merkada – marzy, by jej nieszczęśliwe życie już się zakończyło. Te dwie opowieści przetną się i zmienią los obu kobiet.

Legendy wydm, reż. Yaakov Gross, Izrael 2009, dokument, 101 min.

Film ten, nakręcony z okazji 100. rocznicy założenia Tel Awiwu, pokazuje powstawanie nowego miasta blisko starodawnej Jaffy. Jego założyciele, budowniczowie i cyganeria, która się tu osiedliła, wprowadziły nowy duch do budzącej się Ziemi Izraela, w czasach, gdy ciężko było uwierzyć w spełnienie się marzeń syjonistów.

Gefilte fisz, reż. Shelly Kling, Izrael 2008, film krótkometrażowy, 10 min.

W rodzinie Gali jest stara tradycja, zgodnie z którą każda kobieta mająca wyjść za mąż musi przygotować na wesele gefilte fish, jako gwarancję sukcesu małżeństwa. Gali dostała od matki i babki żywego karpia, którego musi ugotować. Jest rozdarta między uczuciem litości dla ryby a koniecznością przestrzegania tradycji rodzinnej.

 

Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy - Stowarzyszenia Żydowskie Motywy

 

Galeria Fotografii z IV edycji (2012) >>>  

 

 

 

 

5. spotkania z kulturą żydowską "Ślad" - program:

 

17 kwietnia, środa


12.00, 18.00 – Klub Dobrego Filmu: Niedokończony film, Niemcy/Izrael 2010, 90 min.
Po zakończeniu II wojny światowej odnaleziono materiały filmowe, nakręcone przez hitlerowców w getcie warszawskim, w celach propagandowych. Film jest niedokończony, nie posiada dźwięku, a jego treść została zmanipulowana. Kolejne analizy historyków dowiodły, jak przekłamywano codzienne życie w getcie, do wielu scen angażując aktorów lub zmuszając Żydów do odgrywania nieprawdziwych sytuacji.
Yael Hersonski ukazuje, jak precyzyjnie naziści sterowali i wpływali na masową opinię.
Przed projekcją o godz. 18.00 odbędzie się specjalny pokaz dokumentu o radomskim getcie „Beit Radom” (30 minut) przygotowanego przez OKiSz, z muzyką na żywo w wykonaniu Piotra Zarzyki i Marcina Wieczorka.


18 kwietnia, czwartek


17.00 – „Balagan i nie tylko” – spotkanie z Pawłem Smoleńskim, autorem książek i reportaży o Izraelu
Paweł Smoleński (ur. 1959) - polski pisarz, reporter, dziennikarz i publicysta;  współpracownik pism drugiego obiegu i paryskiej „Kultury”, publikujący pod pseudonimem Tomasz Jerz. Od 1989 r. dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Jest autorem książek o tematyce politologicznej; opublikował m.in.: Pokolenie kryzysu (1989), Salon patriotów (1994), Pochówek dla rezuna (2001), Irak. Piekło w raju (2004) oraz zbiór reportaży i esejów Izrael już nie frunie (2006). W ubiegłym roku ukazała się książka Balagan. Alfabet izraelski – subiektywny słownik-przewodnik po Izraelu. Smoleński jest  laureatem Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego w 2003 roku za książkę Pochówek dla rezuna i Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi. W 2012 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
18.00 – Ala z elementarza, reż. Edyta Wróblewska, Polska 2010, dokument, 28 min.
Alina Margolis-Edelman była, według słów autora Elementarza, Mariana Falskiego, słynną Alą z jego książki. Ala przeżyła koszmar getta i Marca ’68. Jako jedyna Polka wśród „Lekarzy Świata” jechała tam, gdzie trwała wojna domowa, skąd uciekali lekarze, gdzie nie było środków na leczenie dzieci. Dlaczego ciągnęło ją do największych nieszczęść? Jakie były koszty takiego życia? Czy to doświadczenia z getta sprawiły, że podobnie jak jej mąż, Marek Edelman, zajmowała się głównie tymi, których szanse na przeżycie były niewielkie? Ala opowiada historię swojego życia, a jej fascynujące opowieści układają się w obraz naszych czasów.
18.30 – Obietnica, reż.  Morten BH, Kirsten Dehlholm, Henning Carlsen, Dania 2010, 8 min.
Akcja Obietnicy dzieje się w Wilnie w okresie międzywojennym. Pomimo wielkiej biedy matka przepowiada swemu 10-letniemu synowi Romainowi świetlaną przyszłość. Tylko starzejący się Pan Piekielny wierzy w jej słowa, ale też zmusza chłopca do złożenia dziwacznej obietnicy; tylko czas pokaże czy Romain jej dotrzyma. Ten fragment rzeczywistości został opisany w Obietnicy poranka, autobiografii Romain Gary’ego, francuskiego dyplomaty i pisarza; trzech reżyserów przyrzekło wzajemnie sobie coś, co następnie przekształcili w film.


19 kwietnia, piątek


17.00 – „Holendrzy w radomskim getcie. Nieznany epizod z czasów wojny” – wykład dr. Adama Duszyka
Adam Duszyk (ur. 1972) - nauczyciel historii w VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, badacz historii ruchów społeczno-gospodarczych XIX i XX w. Ważniejsze publikacje: Problematyka absolutnej wolności jednostki w działalności i poglądach Michała Bakunina, (2004); Ostatni niepokorny. Jan Wolski 1888-1975 (anarchista – wolnomularz – spółdzielca), (2008).
18.00 – „Świadectwo” – wernisaż wystawy fotografii Tomasza Grzyba
Tomasz Grzyb (ur. 1971) - artysta fotografik Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej (AFRP) i Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Członek Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz grup „Fotoquortet” i „Piktorialni”. Współzałożyciel Grupy Fotograficznej „ProFoto”. Autor czterech wystaw indywidualnych: „Dźwięki emocji” (2012), “Światło w przestrzeni cienia” (2010), „Światło gór” (2009), „Pod kątem” (2008). Uczestnik wielu wystaw grupowych i zbiorowych.
18.30 – „Garb jak góra Synaj…” – spektakl Teatru Poszukiwań, reż. Włodzimierz Mancewicz
Kolejna premiera amatorskiego teatru z Resursy przygotowana specjalnie na tegoroczny „Ślad”. Tym razem młodzi artyści pod wodzą znanego radomskiego aktora przygotowali spektakl, który jest swobodną, humorystyczną kompilacją tradycyjnych szmoncesów.


20 kwietnia, sobota


17.00 – „Szabas” – koncert chóru Szir Awiw z Warszawy
Chór Szir Awiw powstał jesienią 2010 roku. Dotychczas Szir Awiw brał udział w prestiżowym projekcie niemiecko-polskim: wraz z kantorką Mimi Szeffer po raz pierwszy od czasów drugiej wojny światowej wykonali utwory Davida Eisenstadta, który był kompozytorem i dyrygentem wielkiej Synagogi warszawskiej. Szir Awiw śpiewał również na uroczystości wręczenia nagród Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Uświetniał m.in. uroczystości na cześć ambasadorów Izraela i USA, brał udział w festiwalu klezmerskim w Kazimierzu, w obchodach Dni Judaizmu w Gnieźnie i Warszawie. Szir Awiw śpiewa w synagogach, żydowskich centrach kultury i innych instytucjach, które krzewią żydowską kulturę i muzykę. Przy okazji świąt żydowskich i bez żadnych okazji.
18.00 – Lawnswood Gardens, reż. Paweł Kuczyński, Polska 2011, 53 min.
Lawnswood Gardens to filmowe spotkanie z profesorem Zygmuntem Baumanem. Film bada relacje między baumanowską Nowoczesnością i Zagładą a Zimą o poranku, pamiętnikiem z warszawskiego getta, napisanym przez zmarłą w grudniu 2009 roku żonę profesora, Janinę Bauman. Trzonem opowieści jest nieformalna, parodniowa wizyta na ulicy Lawnswood Gardens, w domu profesora w Leeds, w Wielkiej Brytanii. W filmie występują również: Janina Bauman (w archiwalnym materiale), Vaclav Havel, Mirosław Bałka, Anthony Bryant i Griselda Pollock, Aleksandra Jasińska-Kania, Nina Kraśko i Jerzy Wiatr. Konsultantem artystycznym filmu jest malarka Lydia Bauman, córka profesora.

Pokazy pofestiwalowe 8.Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”
Wstęp na wszystkie imprezy wolny (z wyjątkiem Klubu Dobrego Filmu, bilet 12 PLN)

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl