Kaziki 2020: koncert „Pieśni Wielkopostne” formacji „Monodia Polska”

Kaziki 2020 coraz bliżej! W dniach 29 lutego - 8 marca szykujemy dla Was wiele atrakcji. Jedną z nich będzie koncert "Pieśni Wielkopostne" formacji Adama Struga "Monodia Polska". Wydarzenie odbędzie się 1 marca o godz. 15 w kościele oo. Bernardynów.

Adam Strug to śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, poeta, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, etnomuzykolog, kurator i producent muzyczny, scenarzysta filmów dokumentalnych, w 2019 roku uhonorowany Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie muzyki tradycyjnej. Jest pomysłodawcą zespołu śpiewaczego „Monodia Polska”, praktykującego polskie pieśni przekazywane w tradycji ustnej. Zajmuje się głównie sztuką wokalną, ale nie stroni od form wyłącznie instrumentalnych. Jego piosenki wykonują też inni wykonawcy: Stanisław Soyka, Wojciech Waglewski, Mieczysław Szcześniak, Antonina Krzysztoń, Marek Dyjak i Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Jest autorem czterech albumów z repertuarem autorskim i trzech z pieśniami tradycyjnymi.

W muzyce tradycyjnej Strug reprezentuje nurt zachowawczy. Jest depozytariuszem i popularyzatorem pieśni polskich przekazywanych wyłącznie w tradycji ustnej, a wykonywanych w skalach wcześniejszych niż powszechnie dziś używana skala dur-moll. Od dwudziestu lat prowadzi spotkania śpiewacze poświęcone polskim pieśniom tradycyjnym. Owocem spotkań jest powstanie w wielu miastach akademickich grup śpiewaczych pracujących według wypracowanej przez niego metody. Jest też kuratorem festiwali: Muzyki Jednogłosowej w Płocku oraz Harmonistów Mazowieckich w podwarszawskiej Kobyłce. Współpracuje z  Radiowym Centrum Kultury Ludowej i Drugim Programem Polskiego Radia, gdzie jest gospodarzem czwartkowych edycji magazynu "Źródła". W latach 2017 - 2019 prowadził audycję "Muzyczna podróż po Polsce" na antenie radiowej Jedynki.

Monodia Polska to zespół śpiewaczy, praktykujący dawne polskie pieśni religijne i świeckie w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga w wioskach drobnoszlacheckich i kurpiowskich północno-wschodniego Mazowsza. Zespół posługuje się skalami  wcześniejszymi niż powszechnie używana dziś skala dur-moll, zachowując dawny strój, emisję i maniery wykonawcze. Ustna tradycja kontynuowana przez Monodię to: pieśni rycerstwa, barokowe piety, śpiewane moralitety XVIII wieku, romantyczne pieśni dewocyjne, oraz utwory nieskodyfikowane będące wyrazem pobożności ludowej. Zespół czerpie z używanego po dziś dzień na północnym Mazowszu Śpiewnika Kellera (1870), liczącego 1102 pieśni na cały rok liturgiczny, ale bez zapisu nutowego. Średniowieczne anonimy, sąsiadują tu z wierszami Kochanowskiego, Wujka, Bolesławiusza, Trembeckiego, Żabczyca, Naborowskiego, Krasickiego i Karpińskiego.  Świecką część repertuaru Monodii Polskiej stanowią pieśni Kurpiowszczyzny Zielonej i historyczne. Zespół występując dba o to, by w miarę możliwości przełamywać formułę koncertową. Często rezygnuje ze sceny i nagłośnienia na rzecz niestandardowych przestrzeni z naturalną akustyką. Podstawowym zadaniem zespołu jest śpiew podczas pogrzebów. 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl