HISTORIA CIĘ SZUKA

 

Historia Cię szuka 2020/2021


Już po raz szósty „Resursa Obywatelska” zaprasza dzieci, młodzież i nauczycieli radomskich szkół do skorzystania z projektu edukacyjnego „Historia Cię szuka”, polegającego na odwiedzinach pracownika Działu Dziedzictwa Kulturowego „Resursy” w szkole, wyświetleniu wybranego filmu dokumentalnego wyprodukowanego przez nasz Ośrodek oraz prelekcji na dany temat i dyskusji z uczniami. Produkcje „Resursy” prezentują przede wszystkim lokalną historię i tradycję, przypominają o zasłużonych dla miasta postaciach i pielęgnują pamięć o nich, przyczyniając się do kultywowania więzi międzypokoleniowej.  W ubiegłym roku szkolnym,  w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, proponowaliśmy blok tematyczny wiążący się ściśle z tą tematyką. W bieżącym roku szkolnym nasza oferta obejmuje wszystkie dokumentalne produkcje filmowe „Resursy”, dające szeroką możliwość dowolnego dopasowania tematu pokazu i prelekcji do aktualnych  potrzeb dydaktycznych oraz zainteresowań nauczycieli i uczniów. Mamy nadzieję, ze nasza oferta spotka się z Państwa zainteresowaniem i jak co roku będziemy mogli przyczynić się do pogłębiania wiedzy uczniów na temat historii naszego regionu oraz dokonań wybitnych postaci z nim związanych.

Zainteresowanych konkretnym filmem i prelekcją nauczycieli prosimy o kontakt telefoniczny (48 362 42 63) lub mailowy: marcin.kepa@resursa.radom.pl. Indywidualnie ustalimy dogodny dla szkoły i "Resursy" termin lekcji.

 

1. „Zacheusz”

Zacheusz Pawlak (1922-1991) - lekarz, harcerz i działacz społeczny, żołnierz Armii Krajowej. W 1942 r. dobrowolnie zgłosił się na gestapo w Radomiu, by uratować przebywających w niemieckim więzieniu swoich dwóch braci. W 1943 r. został osadzony w obozie zagłady na Majdanku, a następnie na początku 1944 r. wywieziony w głąb III Rzeszy. Po wojnie wrócił do Polski, ukończył medycynę w Poznaniu. Pierwszą pracę zawodową podjął w podradomskiej miejscowości Garbatka-Letnisko, potem przeprowadził się z rodziną do Radomia, gdzie m.in. kierował Obwodową Przychodnią Zdrowia PKP.

Był inicjatorem i współorganizatorem głośnej wystawy plastyczno-fotograficznej "Majdanek" (razem z ks. Władysławem Paciakiem i fotografikiem Wojciechem Stanem). Swoje obozowe wspomnienia zawarł we wstrząsającej książce "Przeżyłem...".

W fabularyzowanym filmie biograficznym autorstwa Piotra Buczaka i Pawła Putona występują m.in. dr Sebastian Piątkowski, Wojciech Stan i członkowie rodziny Pawlaka.

Dokument był prezentowany na wielu festiwalach filmowych; w 2017 r. na XXIII Festiwalu Form Dokumentalnych „NURT” w Kielcach został uhonorowany nagrodą Fundacji im. Edwarda Kusztala, na X FF NNW „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni został zakwalifikowany do pokazów filmów festiwalowych, w 2018 r. na 6 Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z historią” zdobył nominację do Nagrody: „Zamość-Perła Renesansu”.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2017; scenariusz i reżyseria: Piotr Buczak, Paweł Puton, zdjęcia: Piotr Buczak, Karol Łukasiewicz, Tomasz Celi, montaż: Piotr Buczak, Tomasz Celi, współpraca: Marcin Kępa, Jakub Mitek, Karol Łukasiewicz, czas trwania: 45 min.

 

2. „Las odpowie ciszą”

II wojna światowa to dziesiątki milionów ofiar. Na ten ogrom cierpienia składają się historie poszczególnych osób, bitew, zbrodni... Film dokumentalny Jakuba Mitka „Las odpowie ciszą” opowiada o egzekucjach dokonywanych przez hitlerowskich oprawców w podradomskim Kosowie. Rozstrzelania, które odbywały się bardzo blisko drogi do Kielc, pochłonęły około 1000 ofiar.

Film z udziałem znanych radomskich historyków: dr Sebastiana Piątkowskiego i Przemysława Bednarczyka, przybliża młodym widzom historię II wojny światowej w perspektywie lokalnej.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2009; scenariusz i reżyseria: Jakub Mitek, zdjęcia: Agata Celi –Ratyńska, Tomasz Celi, montaż: Tomasz Celi, muzyka: Andrzej Przybylski. W filmie wykorzystano fragment piosenki pt. „Las odpowie ciszą” –tekst, muzyka i wykonanie: Marcin Kępa, czas trwania: 15 min.

 

3. „Ocaleni”

Ten niezwykły dokument zawiera wspomnienia ocalałych z pożogi wojennej byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Relacje między innymi Andrzeja Szpotańskiego i Kazimierza Błażewicza, spięte historycznym komentarzem dr Sebastiana Piątkowskiego, stanowią przejmujące świadectwo tragedii, jaka sprzed 80 laty spotkała dziesiątki tysięcy Polaków.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2014, scenariusz i reżyseria: Katarzyna Jagiełło, zdjęcia i montaż: Tomasz Celi, Karol Łukasiewicz, współpraca: Klub Europejski przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Radomiu, muzyka: Andrzej Przybylski, współpraca: 25 min.

 

4. „Świadkowie historii. Zamach na Resursę”

Dokument ukazuje kulisy owianego tajemnicą zbrojnego zamachu na radomską resursę - wówczas „Deutsches Haus”, do którego doszło w 1943 roku. Po wojnie, w 1947 r., zamachowców uczczono fundując pamiątkową tablicę i informując, że czynu dokonała AL. Problem w tym, że w momencie dokonywania zamachu formacja ta jeszcze nie istniała. Lata wypaczania prawdy doprowadziły do tego, że dziś sami historycy już nie wiedzą kto tak naprawdę próbował zabić hitlerowców, z jaką organizacją był związany.

Zdarzenie usiłowano już kilkukrotnie wyjaśnić, wciąż jednak pojawiają się nowe wątki. Skrupulatne śledztwo prowadzone w tej sprawie przez dokumentalistę próbuje rozwikłać zagadkę zamachu, dojść prawdy o wydarzeniach z 1943 roku. W filmie zarejestrowano wypowiedzi historyków, świadków zdarzenia, oraz córki Stefana Palimąki, który według jej relacji brał udział w zamachu.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2008, scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska, Marcin Kępa, zdjęcia i montaż: Tomasz Celi, muzyka: Andrzej Przybylski; Czas trwania: 10 min.

 

5. „Katyń. Wyrok i piętno”

Dokument jest zbiorem relacji dotyczących radomskich ofiar mordu w Katyniu.

Do tamtych traumatycznych wydarzeń powracają we wspomnieniach członkowie rodzin pomordowanych. Film jest wyrazem upamiętnienia zamordowanych przez NKWD polskich żołnierzy oraz zachowania dla potomnych wiedzy o grozie tamtych dni.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2010, czas trwania: 15 min.

 

6. „Sybiraczka”

Bohaterką filmu jest 92-letnia mieszkanka Radomia-Janina Nabzdyk. Kobieta i prawie cała jej rodzina zimą 1940 roku została wywieziona przez Sowietów na Syberię. Po sześciu latach pani Janinie wraz z synem udało się przyjechać do siostry do Radomia. Dokument opowiada o losach zesłańców, życiu ich rodzin i wielkiej tęsknocie za Polską.

Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2008, scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska, zdjęcia: Tomasz Celi, muzyka: Andrzej Przybylski, współpraca: Marcin Kępa, czas trwania: 30 min.

 

7. „Cichociemni”

Film opowiada o jednym z tzw. „cichociemnych” - Jerzym Bichniewiczu „Błękitnym”, podporuczniku wojska polskiego, który zginął w katastrofie lotniczej w Norwegii w 1942 roku. Bichniewicza wspomina jego żona, Anna Apanowicz. W dokumencie wypowiada się również historyk dr Adam Duszyk, który przybliża powojenne losy cichociemnych w realiach ówczesnej Polski.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2009; scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska, Katarzyna Jagiełło, zdjęcia i montaż: Agata Celi, muzyka: Andrzej Przybylski, czas trwania: 10 min


8. „Rozbicie więzienia w Radomiu 9 IX 1945 r.

Dokument omawia szczegóły jednego z najbardziej spektakularnych wydarzeń, jakie miało miejsce kilka miesięcy po oficjalnym zakończeniu II wojny światowej. Jednoznacznie dowodzi, że pomimo końca wojny w naszej Ojczyźnie nie nastała długo wyczekiwana wolność...

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2008; scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska, Katarzyna Jagiełło, zdjęcia i montaż: Agata Celi, muzyka: Andrzej Przybylski, czas trwania: 10 min.

 

9. „Radomski dziennik napaści Niemiec na Polskę”

Osiem gorących dni – od 1 do 8 września 1939 roku. Zapis wydarzeń i relacji świadków pierwszego tygodnia wojny w Radomiu - do momentu wkroczenia okupanta do miasta. Prezentacja Pawła Putona z dużą ilością archiwalnych fotografii przeniesie widzów w sam początek wojny w naszym mieście.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2019; scenariusz i reżyseria: Paweł Puton; zdjęcia i montaż: Piotr Buczak; czas trwania: 20 min.

 

10. „Beit Radom”

Film dokumentalny przygotowany przez pracowników Ośrodka Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" dla upamiętnienia 70. rocznicy likwidacji radomskiego getta. Jego premiera miała miejsce w sierpniu 2012 r. podczas uroczystych obchodów tej tragedii, w miejscu, gdzie przed laty stała synagoga. Film oparty jest na wspomnieniach radomian: Dory Zaidenweber, Jakuba Leiba Zyskinda, Józefa Stillera, Waldemara Nowakowskiego oraz Eliezera Ayalona. Zdjęcia do filmu powstawały w Muzeum Walki i Męczeństwa na terenie obozu zagłady w Treblince (obóz zagłady w Treblince – niemiecki nazistowski obóz zagłady funkcjonujący od lipca 1942 roku do listopada 1943 roku na terenie gminy Kosów w powiecie sokołowskim).
Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2012; scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska, Katarzyna Jagiełło; zdjęcia i montaż: Agata Celi-Ratyńska, Tomasz Celi, muzyka w wykonaniu Piotra Zarzyki i Marcina Wieczorka oraz uczniów Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga w Radomiu; współpraca produkcyjna  Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu i Radomskie Towarzystwo Naukowe.

Wykorzystano fragmenty filmu zrealizowanego przez Agencję Filmową „SPEKTOR” podczas inscenizacji historycznej „Hubalowe zaduszki” w reż. Przemysława Bednarczyka oraz zdjęcia pochodzące z Archiwum Państwowego w Radomiu, Narodowego Archiwum Cyfrowego. Czas trwania: 34 min.

 

11. „My chcemy światła! Radom, 30 października 1945 r.”

Tuż po wojnie wyniszczony Radom borykał się z licznymi problemami natury ekonomicznej. Brakowało chleba, opału, często wyłączano prąd. Wśród radomskiej młodzieży narastał bunt, wiedziano bowiem, że śląski węgiel wędruje do Związku Radzieckiego. 30 października 1945 roku młodzież z radomskich szkół średnich wyszła na ulicę, by protestować przeciwko utrudnieniom związanym z ich nauką. Niewinny protest przerodził się w wielką, antykomunistyczną demonstrację...

W filmie Marcina Kępy o tamtych wydarzeniach, będących pierwszym w Polsce antykomunistycznym protestem, opowiadają uczestnicy: prof. Roman Loth, historyk literatury i ks. Zdzisław Tranda, biskup senior kościoła ewangelicko-augsburskiego. Komentarz historyczny przedstawia dr Adam Duszyk.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2017; scenariusz i reżyseria: Marcin Kępa; zdjęcia i montaż: Piotr Buczak; czas trwania: 14 min.

 

12. „Ksiądz niezłomny. Wspomnienie o pastorze Edmundzie Friszke”

Edmund Friszke (1902-1958) - pastor ewangelicko-augsburski. W 1926 r. ukończył Wydział Teologii Ewangelickiej UW. W lutym 1929 r. został skierowany do pracy w Radomiu na stanowisko administratora, a następnie pastora. W 1937 r. został konseniorem, a dwa lata później seniorem nowo utworzonej diecezji lubelskiej. 21 września 1939 r. został aresztowany przez Niemców za propolskie nastawienie. Przeszedł przez piekło obozów koncentracyjnych (Dachau, Sachsenhausen), wrócił do Radomia pod koniec 1945 r. W styczniu następnego roku otrzymał nominację na proboszcza parafii w Olsztynie. Był ojcem znanego historyka, prof. Andrzeja Friszke.

W filmie biograficznym autorstwa Marcina Kępy występują: Edyta Friszke-Kowalczuk (córka), prof. Andrzej Friszke (syn) oraz ks. Wojciech Rudkowski (obecny proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Radomiu).

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2009; scenariusz i reżyseria: Marcin Kępa, zdjęcia i montaż: Tomasz Celi, Agata Celi-Ratyńska; muzyka: Andrzej Przybylski, współpraca: ks. Wojciech Rudkowski, czas trwania: 20 min.

 

13. „Cichy bohater. Doktor Jerzy Borysowicz 1903 –1980” 

Jeden z pierwszych filmów "Resursy" z cyklu „Radomskie portrety” przedstawia sylwetkę radomskiego Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Dr Jerzy Borysowicz był ordynatorem Przytułku dla Psychicznie Chorych, który mieścił się w budynku dawnego kościoła św. Wacława na Starym Mieście (podczas wojny obiekt znajdował się na terenie getta). Działalność doktora biegła dwoma torami: leczył, a jednocześnie wśród chorych ukrywał ludzi zdrowych psychicznie, lecz zagrożonych śmiercią z rąk hitlerowców. Znalazło się tam wielu Żydów, a wśród nich Mordechaj Anielewicz - komendant Żydowskiej Organizacji Bojowej. 
Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2009; scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska; zdjęcia i montaż: Tomasz Celi, Agata Celi-Ratyńska; muzyka: Andrzej Przybylski, współpraca: Radomskie Towarzystwo Naukowe, czas trwania: 15 min.


14. „Pamięci Wandy Pawłowskiej-Ajdels”

Wanda Pawłowska była radomianką, która w czasie II wojny światowej z narażeniem własnego życia pomagała zamkniętym w getcie Żydom. Jej bezinteresowna, humanitarna postawa do dziś stanowi przykład właściwie pojętej miłości bliźniego. Miłości, która w jej konkretnym przypadku może być pojmowana dosłownie, gdyż po zakończeniu wojny Pawłowska wyszła za mąż za ocalonego przez siebie Żyda - Bernarda Ajdelsa. Radomianka została odznaczona medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. 
Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2010; scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska; zdjęcia i montaż: Tomasz Celi, Agata Celi-Ratyńska; muzyka: Andrzej Przybylski; Czas trwania: 14 min.

 

15. „Radomscy Sprawiedliwi”

Dokument autorstwa Piotra Buczaka i Pawła Putona jest relacją dwojga dawnych mieszkańców Radomia: Władysława Misiuny (ur. 1924 r.) i Stanisławy Śliwińskiej (ur. 1927 r.). Stanowi niezwykle emocjonalny i wzruszający zapis ich wspomnień sprzed dziesiątek lat, kiedy jako młodzi ludzie pomagali w czasie wojny Żydom. W 2017 r. tych dwoje Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, mieszkających dziś w Warszawie, odwiedzili z kamerą pracownicy „Resursy”. Krótkie wypowiedzi bohaterów wywiadu nie pozwalają obok tematu II wojny światowej przejść obojętnie...
Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2017; scenariusz i reżyseria: Paweł Puton; zdjęcia i montaż: Piotr Buczak; czas trwania: 14 min.

 

16. „Radom Salomona Birenbauma”

Filmowy dokument z serii „Świadkowie historii” to obraz Radomia kreślony z perspektywy tytułowego bohatera. W młodości Salomon Birenbaum mieszkał w naszym mieście przy ulicy Żeromskiego; we wspomnieniach miejsce swojego urodzenia wciąż darzy ogromnym sentymentem i sympatią. W czasie wojny z radomskiego getta trafił do obozu pracy w Bliżynie, następnie przeżył koszmar Auschwitz i Sachsenhausen. Jest jednym z ostatnich żyjących, ocalonych z Holokaustu Żydów - urodzonych w Radomiu. Jego historia pełna jest też inteligentnego humoru, który pomógł mu przetrwać najgorsze chwile życia. 
Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2015; scenariusz i reżyseria: Paweł Puton, zdjęcia: Tomasz Celi, Karol Łukasiewicz; współpraca produkcyjna: Marcin Kępa, Katarzyna Jagiełło; czas trwania: 28 min..

17. „Życie rozdane ludziom”. Wspomnienie o ks. Kazimierzu Grelewskim i ks. Kazimierzu Sykulskim

Podwójny portret ukazujący biografie związanych z Radomiem księży: Kazimierza Sykulskiego – pierwszego proboszcza parafii p.w. Opieki Najświętszej Maryi Panny (dziś katedralnej) i ks. Kazimierza Grelewskiego – prefekta radomskich szkół i opiekuna młodzieży. Tragiczny los spotkał obu kapłanów w czasie II wojny światowej. Aresztowani przez Niemców i wywiezieni do obozów koncentracyjnych stracili w nich życie. 20 lat temu Papież Jan Paweł II obu księży wyniósł do chwały ołtarzy zaliczając w poczet 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2014, program przygotowany przez: Tomasza Celi, Elwirę Dzikowską, Katarzynę Jagiełło, Marcina Kępę, Karola Łukasiewicza, Włodzimierza Mancewicza, Jakuba Mitka, Andrzeja Przybylskiego, czas trwania: 14 min.

 

18. "Nauczycielka. Wspomnienie o Marii Gajl"

Dokument opowiada o życiu i działalności Marii Gajl (1865-1945), założycielki słynnej
w Radomiu "Gajlówki" czyli Zakładów Naukowych Żeńskich (obecnie mieści się tam III LO im. płk. Dionizego Czachowskiego), wybitnego pedagoga i działaczki społecznej.
Filmowe wspomnienie tej zasłużonej dla miasta postaci, osnute jest na kanwie historii polskiej edukacji w Radomiu od początków XX w. do czasów II wojny światowej.

W filmie autorstwa Elwiry Dzikowskiej wypowiadają się m.in. dr Agata Morgan, Anna Drela oraz córka Józefa Grzecznarowskiego – dawna uczennica „Gajlówki” Halina Szpilman.

 

19. „Kobiety Niepodległości. Wspomnienie o Marii Walewskiej”

Film przedstawia sylwetkę i losy urodzonej w Mircu koło Iłży Marii z Kuźnickich Walewskiej (1895-1980). Bohaterka dokumentu należała do tych niezwykłych kobiet, które poprzez silne i skuteczne zaangażowanie w działalność oświatową i społeczną, zwłaszcza w trudnym dla odrodzonego państwa polskiego okresie odzyskiwania niepodległości, zapisały się wielkimi literami w historii naszego miasta. Maria Walewska była działaczką społeczną, ziemianką aktywnie angażującą się w ruch równouprawnienia kobiet; członkinią Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego, wspaniałą obserwatorką życia ówczesnego Radomia, autorką książek „Rok 1918. Wspomnienia” oraz „W cieniu ustawy o reformie rolnej. Wspomnienia 1944-1945”. Film Elwiry Dzikowskiej w dużej mierze skupia się na blisko 25-letnim okresie życia Marii Walewskiej związanym z prowadzeniem gospodarki w odziedziczonym po ojcu majątku ziemskim i działalności społecznej w Kowali.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2018, scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska, zdjęcia: Tomasz Celi, Karol Łukasiewicz, montaż: Tomasz Celi, muzyka: Andrzej Przybylski, czas trwania: 30 min.
 

20. „Wspomnienie o Marii Kelles-Krauz”

Maria Kelles-Krauz z d. Nynkowska (1882-1969) - wybitna działaczka społeczna i polityczna (PPS), żona doktora Stanisława Kelles-Krauza. W latach 1915-1918 aktywnie działała w organizacjach niepodległościowych. Była inicjatorką powołania do działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.
W 1919 r. została pierwszą w historii Europy kobietą wybraną na funkcję prezesa Rady Miejskiej. W Radzie zasiadała przez pięć kadencji. Po wojnie przebywała w Danii, gdzie tłumaczyła na polski duńską literaturę. Po powrocie do Polski zamieszkała wraz z mężem w Warszawie.

W filmie autorstwa Elwiry Dzikowskiej występują: dr Agata Morgan z Miejskiej Biblioteki Publicznej, prof. Michał Kelles-Krauz, bratanek Marii, Marcin Kępa z Radomskiego Towarzystwa Naukowego oraz historyk dr Sebastian Piątkowski.

Dodatkowo „Resursa” może udostępnić Szkole wystawę historyczną „Republika Radomska 1918” przedstawiającą sylwetki 10 postaci (w tym Marii Kelles-Krauz) związanych z odzyskaniem przez Radom niepodległości 2 listopada 1918 r.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2016, scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska, zdjęcia: Tomasz Celi, Karol Łukasiewicz, montaż: Tomasz Celi, muzyka: czas trwania: 25 min.

 

21. „Radomskie Portrety. Ksiądz Józef Rokoszny”

Józef Rokoszny (1870-1931) - ksiądz katolicki, szambelan papieski, wybitny regionalista i działacz społeczny. Absolwent Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu i Akademii Teologicznej w Petersburgu. W latach 1897-1914 wykładał w seminarium w Sandomierzu, potem wrócił do rodzinnego Radomia, gdzie został rektorem kościoła pobernardyńskiego. Był założycielem i przewodniczącym Komisji Szkolnej Ziemi Radomskiej - zarzewia niepodległej polskiej oświaty w mieście i regionie - a także założycielem i dyrektorem Seminarium Nauczycielskiego. Do szczególnych zasług księdza Rokosznego należy zorganizowanie w Radomiu Archiwum Państwowego.

W filmie biograficznym autorstwa Pawła Putona występują m. in. znani radomscy kapłani
i regionaliści: ks. Edward Poniewierski, ks. dr Albert Warso, dr Adam Duszyk, Piotr Rogólski oraz Bernard Pająk.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2015; scenariusz i reżyseria: Paweł Puton, zdjęcia: Tomasz Celi, Karol Łukasiewicz, montaż: Piotr Buczak; czas trwania: 30 min.

22. „Ksiądz Władysław Paciak. Malarz tragicznej wizji świata”

Władysław Paciak (1903-1983) - ksiądz katolicki, artysta malarz, jeden z najwybitniejszych artystów związanych z Radomiem. Absolwent historii sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (naukę rozpoczął jako dorosły, czterdziestokilkuletni człowiek) oraz teologii na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1955 r. do końca życia mieszkał w Radomiu, gdzie powstała większość jego prac: obrazów, grafik, rysunków i rzeźb. Do najbardziej znanych cykli jego dzieł należą "Majdanek", "Dziecko w obozie hitlerowskim" i "Wietnam walczy".

W filmie Elwiry Dzikowskiej występuje wybitny znawca tematu, historyk sztuki, wieloletni kierownik Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu Mieczysław Szewczuk, który w interesujący sposób oprowadza widzów po wystawie poświęconej twórczości księdza Paciaka, jak również opowiada o ciekawych wydarzeniach z jego życia.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2014; scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska, zdjęcia i montaż: Tomasz Celi, muzyka: Andrzej Przybylski, czas trwania: 30 min.

 

23. „Dawać, dawać, aż spłonie. Rzecz o ks. Włodzimierzu Sedlaku 1911-1993”

Dokument o księdzu katolickim, wybitnym naukowcu, twórcy polskiej szkoły bioelektroniki i elektromagnetycznej teorii życia, miłośnikowi i badaczowi Gór Świętokrzyskich. Realizatorzy udali się z kamerą w podróż do ludzi i miejsc związanych z księdzem. Film ukazuje postać niezwykłego księdza-naukowca, człowieka ciągle poszukującego i odkrywającego piękno świata nauki, widziane oczyma Boga.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2014; scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska, zdjęcia i montaż: Agata Celi, Tomasz Celi, muzyka: Andrzej Przybylski, czas trwania: 40 min.

 

24. „Wspomnienie o Stefanie Witkowski. 1912-1981”

Dokument przedstawia sylwetkę wybitnego urbanisty, społecznika, naukowca, przedsiębiorcy, pedagoga, założyciela Radomskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych, współzałożyciela Radomskiego Towarzystwa Naukowego. Miał niezwykłą umiejętność skupiania wokół siebie ludzi ciekawych, kreatywnych, chcących działać na niwie kulturalnej i społecznej; człowiek o szerokich horyzontach, przy tym niezwykle pracowity i skromny. O jego dokonaniach i zasługach dla radomskiej kultury i nauki opowiadają córki oraz współpracownicy Stefana Witkowskiego.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2019; scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska, zdjęcia: Damian Drabik, montaż: Damian Drabik, muzyka: Biblioteka audio You Tube, współpraca: Katarzyna Jagiełło, Marcin Kępa, Karol Łukasiewicz, czas trwania: 30 min.

 

25. „Radomski Czerwiec'76. Jesteśmy historią”

Wydarzenia związane z dniem 25 czerwca 1976 r. należą do najważniejszych w powojennej historii Radomia. Po ogłoszeniu przez premiera Piotra Jaroszewicza podwyżek cen żywności, w kilku miastach wybuchły gwałtowne protesty, z których najgwałtowniejszy przebieg miał miejsce w Radomiu. Jako pierwsi przerwali pracę robotnicy z Zakładów Metalowych im. gen Waltera. Ponad 1000 osób opuściło fabrykę. Wkrótce do protestujących przyłączyli się pracownicy innych zakładów, którzy udali się pod siedzibę Komitetu Wojewódzkiego PZPR przy ówczesnej ulicy 1 Maja (dziś 25 Czerwca).

W filmie Roberta Utkowskiego występują uczestnicy robotniczego protestu: m. in. Stanisław Kowalski oraz historyk dr Paweł Sasanka (IPN). Opowiadają oni zarówno o przebiegu czerwcowych zajść, jak i o represjach, których doświadczyli po stłumieniu protestu.

Produkcja: Telewizja „Dami” Grupa Medialna 2016 r., współpraca produkcyjna: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” oraz IPN w Lublinie, czas trwania: 30 min.

 

26. Czerwiec 1976 r.

Dokument zawiera wstrząsające relacje pokrzywdzonych podczas radomskich wydarzeń Czerwca 1976 roku. Uczestnicy protestów radomskich są żywymi świadkami historii, świadczącymi o prawdzie tamtych trudnych dni.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2008; scenariusz: Elwira Dzikowska, Katarzyna Jagiełło, Marcin Kępa, zdjęcia i montaż: Agata Celi, Tomasz Celi, czas trwania: 15 min.

 

27. „Z Radomia w daleki świat. O radomskim podróżniku Janie Gauze”

Jan Gauze (1895-1978) - podróżnik, pisarz, plastyk. W 1910 r. za rozpowszechnianie ulotek pierwszomajowych został usunięty z radomskiego gimnazjum i wyjechał do Brazylii. Za granicą spędził 10 lat, podczas których pracował m. in. jako ujeżdżacz dzikich koni, palacz na statku, kucharz, kowboj, robotnik na plantacjach kawy czy zbieracz mleczka kauczukowego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Gauze wraz z rodziną zdecydował się na powrót do ojczyzny. Tu pracował jako urzędnik kolejowy, ale przede wszystkim zaczął publikować opowiadania i wiersze. W czasie wojny zaangażował się w działalność konspiracyjną. Bardzo przeżył śmierć syna Czesława w walce powietrznej o Anglię (1940). Po wojnie był m. in. prezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i Klubu Literackiego. Podróżnicze przeżycia opisał
w swoich powieściach.

W filmie biograficznym w reżyserii Pawła Putona występują radomscy regionaliści: wieloletnia dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Danuta Tomczyk, fotografik Wojciech Stan, dziennikarz Jerzy Madejski i archeolog Wojciech Twardowski.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2017; scenariusz i reżyseria: Paweł Puton; zdjęcia i montaż: Piotr Buczak; czas trwania: 14 min.

 

28. „Józef Brandt”

Józef Brandt (1841-1915) – uznawany za najwybitniejszego polskiego malarza batalistycznego XIX w.; uczeń Juliusza Kossaka i Henryka Rodakowskiego, nauczyciel i opiekun młodych artystów. Od 1875 prowadził prywatną szkołę malarską, stając się przywódcą tzw. monachijskiej szkoły malarstwa polskiego, z którą byli związani m.in. Aleksander Gierymski, Wojciech KossakLeon Wyczółkowski.

W jego pracowni powstawały głównie obrazy rodzajowo-batalistyczne i historyczne o tematyce związanej z walkami kozackimi,  tatarskimi i wojnami szwedzkimi XVII w. Malarstwo Brandta cechuje literackie ujęcie tematu, realizm szczegółów, swobodna kompozycja i mistrzowskie oddanie ruchu. Od młodości fascynował się dziejami XVII wiecznej Polski, a na jego sztukę wpływ miały podróże odbywane na Kresy dawnej Rzeczypospolitej (obrazy „Chodkiewicz pod Chocimiem”, „Odbicie jasyru pod Martynowem”). W 1875 powołano go na członka Berlińskiej Akademii Sztuki. Przez większa część życia mieszkał i tworzył we wsi Orońsko położonej niedaleko Radomia, a pod koniec życia w samym Radomiu. Józef Brandt do dziś pozostaje jednym z najważniejszych i najwybitniejszych artystów związanych nie tylko z naszym regionem.

W filmie autorstwa Elwiry Dzikowskiej występują m. in. praprawnuczka w prostej linii Józefa Brandta Dorota Dragan-Bojarska, Ewa Micke-Broniarek z Muzeum Narodowego w Warszawie i Monika Bartoszek oraz Eulalia Domanowska z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2015; scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska, zdjęcia i montaż: Tomasz Celi, muzyka: Andrzej Przybylski, czas trwania: 30 min.

 

29. „Twoje życie za moje życie” wspomnienie o Teresie Grodzińskiej (1899-1920)

Dokument przypomina postać bohaterskiej sanitariuszki Teresy Jadwigi Grodzińskiej, pierwszej kobiety w II Rzeczypospolitej uhonorowanej orderem virtuti militari za zasługi na polu walki pod Hrubieszowem podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. W filmie wspomnieniami o Teresie dzielą się przedstawiciele rodziny, a przez trudny dla Polski czas 1920 roku przeprowadza widzów znany radomski historyk Przemysław Bednarczyk.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2020, scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska, zdjęcia i montaż: Damian Drabik, czas trwania: 30 min.
 

30. „Święty Kazimierz. Patron Radomia i Litwy”

Dokument przybliża postać królewicza Kazimierza Jagiellończyka (1458-1484) – syna króla Polski Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Królewicz Kazimierz w latach 1481-1483, pod nieobecność ojca, zarządzał Koroną z zamku w Radomiu. Jego szlachetne, pobożne i ascetyczne życie zakończone przedwczesną śmiercią, przyczyniło się do ogłoszenia go świętym kościoła katolickiego. Od 1983 r. jest patronem Radomia.

W filmie Elwiry Dzikowskiej wypowiadają się prof. Dariusz Kupisz oraz ks. Grzegorz Senderski – proboszcz parafii p.w. św. Kazimierza w Radomiu.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2010, scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska, zdjęcia i montaż: Tomasz Celi, muzyka: Andrzej Przybylski, czas trwania: 15 min.

 

31. „650 lat radomskiej Fary”

Film dokumentalny, zrealizowany z w związku z wielkim jubileuszem kościoła pw. św. Jana Chrzciciela – świątyni parafialnej (fary) Nowego Radomia, czyli Miasta Kazimierzowskiego, przybliża ciekawe, wielowiekowe dzieje tego zabytku sakralnego. Z filmu dowiemy się zarówno
o zmieniającym się przez wieki wyglądzie i wystroju świątyni, jak i o wielkich wydarzeniach religijnych i społeczno-politycznych, jakie działy się w jej murach. Historia kościoła farnego i przez to samego miasta pokazuje znaczące miejsce Radomia na mapie Polski i Europy sprzed wieków.

W dokumencie autorstwa Jakuba Mitka wypowiadają się prof. Dariusz Kupisz oraz ks. Arkadiusz Bieniek – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Radomskiej Fary.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2010, scenariusz i reżyseria: Jakub Mitek, zdjęcia i montaż: Tomasz Celi, czas trwania: 15 min.

 

32. „Radomska Republika Myśli. Wspomnienie o Kazimierzu Kelles-Krauzie 1872-1905”

Dokument ukazuje sylwetkę wybitnego umysłu swoich czasów, socjologa, socjalisty, teoretyka kultury, działacza niepodległościowego. Choć sam wolności nie doczekał, żył tylko 33 lata, to jednak jego pokolenie wywalczyło wolność, a on sam jako moralny i naukowy autorytet miał znaczący wkład w to, co stało się 11 listopada 1918 roku. Pamięć o nim jest wzmacniana przez rodzinę Kelles-Krauzów, która bardzo chlubnie zapisała się na kartach historii Radomia.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2013, scenariusz i reżyseria: Marcin Kępa, zdjęcia i montaż: Tomasz Celi, muzyka: Andrzej Przybylski, czas trwania: 20 min.

 

33. „Wspomnienie o Kazimierzu Ołdakowskim 1878-1940”

Dokument przedstawia sylwetkę dyrektora Fabryki Broni, wspaniałego człowieka, humanisty, etety, miłośnika przyrody. Kazimierza Ołdakowskiego wspominają: Anna Duda – córka Jakuba Skuty, pracownika Fabryki Broni, dr inż. Bogusław Białczak – współautor monografii „80 lat Zakładu Zbrojeniowego w Radomiu 1925 -2005” oraz historyk Wojciech Nalberski.

Produkcja OKiSz „Resursa Obywatelska”, Radom 2011, scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska, Katarzyna Jagiełło, zdjęcia i montaż: Agata Celi, czas trwania 20 min.

 

34. „Anioły w Radomiu 1910-2010”

Tym razem tematem przewodnim dokumentu jest działalność Sióstr Niepokalanek w naszym mieście.  Siostry Niepokalanki bezhabitowe, czyli Córki Maryi Niepokalanej, to Zgromadzenie zakonne oparte na III Regule Braci i Sióstr Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu. Założone zostało w dniu 21 listopada 1891 r. w Zakroczymiu przez błogosławionego Honorata Koźmińskiego, kapucyna ( 1829 - 1916 ), przy współudziale Walerii Ludwiki Gąsiorowskiej ( 1864 -1949 ). Anioły - bo tak o nich mówiono - wspomagały zawsze osierocone i porzucone dzieci, biednych, chorych i samotnych, a w okresie II wojny światowej prowadziły punkt dożywiania dla jeńców, uciekinierów i ludzi wysiedlonych. Po wojnie rozpoczęła działalność szkoła nauki szycia i prac niezbędnych dla dziewcząt.

Film przybliża sylwetki nieżyjących już sióstr Niepokalanek: siostry Gabrieli Sabiny Czarneckiej i siostry Sabiny Lechowicz, które w sposób szczególny zapisały się w pamięci radomian. Opowiada również o działalności Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej w Radomiu od początków istnienia do czasów obecnych.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2010, scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska, zdjęcia i montaż: Tomasz Celi, czas trwania: 20 min.

 

35. „Muzyka pod paragrafem. Wspomnienie o Macieju Glogierze”

Dokument o człowieku, który wywierał ogromny wpływ na życie społeczne i kulturalne Radomia w pierwszych 40 latach XX wieku. Historia życia Macieja Glogiera była również nierozerwalnie związana z dziejami Polaków pod zaborami oraz z walką o niepodległość i budową II Rzeczpospolitej. Film wzbogacają: wyjątkowa muzyka młodych, radomskich artystów oraz fragmenty wspomnień Glogiera, czytanych magnetycznym głosem Włodzimierza Mancewicza.
Film zrealizowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" w ramach dokumentalnego cyklu filmowego "Radomskie portrety

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2013, scenariusz i reżyseria: Jakub Mitek, zdjęcia: Agata Celi – Ratyńska, Tomasz Celi, dźwięk: Paweł Nowakowski, montaż: Tomasz Celi, podkład muzyczny w wykonaniu: Piotra Zarzyki, Marcina Wieczorka, Mateusza Murawskiego, czas trwania: 30 min.

 

36. „Refleksja o dr Helenie Kisiel”

Dokument z serii „Portrety Radomskie” poświęcony dr Helenie Kisiel (1925-2015) – długoletniej dyrektor Archiwum Państwowego w Radomiu, wybitnej archiwistce, działaczce społecznej. Była członkiem-założycielem radomskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego i Radomskiego Towarzystwa Naukowego oraz aktywnym działaczem Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Za pracę zawodową i społeczną została wyróżniona wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi. W dokumencie poświęconym życiu i działalności dr Heleny Kisiel, o jej postawie życiowej, pracy i działalności społecznej opowiadają współpracownicy, przyjaciele i rodzina.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2019, scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska, zdjęcia: Damian Drabik i Karol Łukasiewicz, ,montaż: Damian Drabik, czas trwania: 30 min.

 

37. „Michał Tadeusz Brzęk – Osiński 1892-1983. Radomski Legionista”

Dokument przedstawia sylwetkę Michała „Brzęk” – Osińskiego, patrioty, który podczas Republiki Radomskiej zaangażowany był w tworzenie polskiego wojska, potem walczył w wojnie 1920 r. i budował aktywnie jako senator II RP pracując dla dobra Ojczyzny do końca swojego długiego życia. Ten wybitny radomianin, żołnierz I kompanii kadrowej, później I pułku ułanów Władysława Beliny Prażmowskiego, twórca Radomskiego Szwadronu Ułanów, poseł na sejm, współpracownik premiera Polski Walerego Sławka wiele śladów swojej działalności pozostawił w Radomiu. Z jego inicjatywy powstał pomnik Czynu Legionów, zorganizował IX Zjazd Legionistów, brał udział w kampanii wrześniowej w 1939 roku, wyruszając na czele sformułowanego przez siebie oddziału kolarzy wyposażonych w rowery i karabiny z radomskiej Fabryki Broni. Po II wojnie światowej oddał się pracy społecznej na rzecz Radomia.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2013, scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska, zdjęcia i montaż: Tomasz Celi, czas trwania: 15 min.

 

38. „Historia pewnej fabryki”

Dokument przedstawia historię powstania Fabryki Broni w Radomiu, której początki sięgają 1919 roku; kreśli sytuację polityczno-gospodarczą Polski oraz szczegółowo omawia znaczenie lokalizacji fabryki dla naszego miasta. W filmie usłyszymy wypowiedzi dawnych pracowników i ich rodzin. Trzeba zaznaczyć, że powstanie fabryki spowodowało rozwój budownictwa mieszkaniowego i związanej z nim infrastruktury. Powstało wtedy bardzo nowoczesne jak na ówczesne czasy osiedle mieszkaniowe „Planty”, a w jego obrębie przedszkole i żłobek.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2013, scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska, zdjęcia i montaż: Tomasz Celi, czas trwania: 15 m

 

39. „Wspomnienie o Janie Tarnasiewiczu. 1893-1965”

Film dokumentalny o Janie Tarnasiewiczu, nauczycielu, kierowniku szkoły w Kowali w latach 1919-1949; bibliotekarzu, społeczniku, zasłużonym dla  społeczności Kowali animatorze życia kulturalnego  i oświatowego. 
W czasie okupacji organizował wraz z Marią Walewską – właścicielką majątku Kowala oraz swoimi dziećmi Emilią i Zygmuntem tajne nauczanie. Film zrealizowany na zlecenie gminy Kowala.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2019, scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska, zdjęcia i montaż: Tomasz Celi, czas trwania: 40 min.

 

40. „Wspomnienie o Józefie Grzecznarowskim. 1884-1976”

Dokument przypomina sylwetkę polskiego działacza socjalistycznego i związkowego, posła na Sejm, prezydenta Radomia oraz jego bogaty biogram jak również dokonania i wielkie zasługi dla naszego miasta.

Józef Grzecznarowski jest najprawdopodobniej jedyną osobą, która otrzymała jednocześnie Order Czerwonego Sztandaru - za udział w rewolucji październikowej w Rosji i Krzyż Niepodległości z Mieczami - za udział w odzyskaniu niepodległości Polski. W filmie wypowiadają się: córka Grzecznarowskiego – dr Haliny Szpilman, która wspomina ojca jako społecznika zawsze zaangażowanego w sprawy ludzkie; dr Adam Duszyk, historyk, Władysław Macherzyński –historyk, regionalista, Aleksander Sawicki –prezes Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2009, scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska, Katarzyna Jagiełło, zdjęcia i montaż: Agata Celi, Tomasz Celi, czas trwania: 30 min.

 

41. „Jerzy Banaskiewicz 1937-2011. Ksiądz, Przyjaciel, Artysta”

Ksiądz infułat Jerzy Banaśkiewicz, zmarły w 2011 r. proboszcz parafii św. Teresy w Radomiu, pozostawił po sobie wciąż żywe wspomnienia, zapisane w pamięci wiernych parafian oraz wielu ludzi, których spotkał na swojej drodze życia. Kolejna produkcja filmowa Resursy Obywatelskiej zatytułowana „Jerzy Banaśkiewicz -- ksiądz, przyjaciel, poeta" jest poświęcona osobie księdza Jerzego, poety, duszpasterza akademickiego, współorganizatora pomocy dla rodzin represjonowanych w PRL, kapelana Klubu Inteligencji Katolickiej, współorganizatora i uczestnika przygotowań pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski. Film jest podróżą, którą każdy z zaproszonych gości odbywa indywidualnie, jednak w kontekście spotkania z księdzem Jerzym. Do odbycia tej podróży, zostali zaproszeni goście specjalni. Są nimi przyjaciele księdza Jerzego, których wspomnienia sięgają odległych czasów młodości, wspólnie spędzonych chwil, zarówno tych miłych w gronie przyjaciół z duszpasterstwa akademickiego, jak i tych z pamiętnego strajku studenckiego 1981 r., podczas, którego ksiądz Jerzy był duszpasterzem strajkujących.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2009, scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska, Katarzyna Jagiełło, zdjęcia: Agata Celi, Tomasz Celi, montaż: Agata Celi-Ratyńska, czas trwania: 40 min.

 

42. „Wspomnienie o prof. Wojciechu Kalinowskim 1919-1992”

Był człowiekiem nietuzinkowym, wybitnym naukowcem, wielkim autorytet i nestorem polskiej urbanistyki. Odegrał olbrzymią rolę w popularyzacji walorów historycznych oraz wzbogaceniu stanu badań nad architekturą i urbanistyką Radomia. Naszemu miastu poświęcił 20 lat życia. Dokument przybliża sylwetkę wybitnego człowieka, jego dokonania na niwie nauki, architektury i historii.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2012, scenariusz i reżyseria: Marcin Kępa, , zdjęcia i montaż: Tomasz Celi, muzyka: Andrzej Przybylski, czas trwania: 25 min.

 

43. „Nasz Doktor. Wspomnienie o dr Tochtermanie”

Dokument o wybitnym radomskim lekarzu, dr Adolfie Tochtermanie, niezwykle dobrym, szlachetnym człowieku, społeczniku. W filmie jego poświęcenie i troskliwą opiekę wspomina Bożena Winczewska, uratowana jako dziecko przez doktora. W pamięci radomian zapisał się jako serdeczny, dobry lekarz, pomagający zwłaszcza tym najbiedniejszym, którym ratował życie dostarczając za darmo leki i opiekując się chorymi i potrzebującymi.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2010, scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska, zdjęcia: Agata Celi, Tomasz Celi, montaż: Agata Celi, muzyka: Andrzej Przybylski, czas trwania: 25 min.

 

44. „Harcerskie ścieżki”

Film o radomskim harcerstwie w czasie II wojny światowej. Wspomnienia świadków historii, których lata młodości przypadały na burzliwy okres wojenny. Dokument jest rejestracją wspomnień dawnych harcerek i harcerzy, krótkim zapisem ich ówczesnego życia, zdarzeń, które miały wpływ na kształtowanie patriotycznych postaw młodych ludzi. W filmie zarejestrowano wypowiedź pani Anny Oktawiec byłej harcerki hufca żeńskiego i harcmistrza Mirosława Mazurkiewicza.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2008, scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska, Katarzyna Jagiełło, zdjęcia: Agata Celi, Tomasz Celi, montaż: Agata Celi, muzyka: Andrzej Przybylski, czas trwania: 10 min.

 

45. „Między demokracją a absolutyzmem. Strajk w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu”

Film z cyklu „Świadkowie historii” przedstawiający relacje uczestników jednego z najdłuższych w historii Polski strajku studenckiego, który miał miejsce w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu. Bezpośrednim powodem protestu był wybór na rektora prof. Michała Hebdy. Przeciw niedemokratycznym zmianom w ordynacji wyborczej zaprotestowała uczelniania „Solidarność” i Niezależne Zrzeszenie Studentów. Najpierw obie organizacje zbojkotowały wybory, a 26 października 1981 r. zapoczątkowały strajk okupacyjny. Uczestnicy tamtych wydarzeń opowiadają o strajkowej codzienności oraz o wsparciu ze strony innych uczelni działających wówczas w kraju. Trwający 50 dni protest został przerwany 13 grudnia 1981 r.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2012, scenariusz i reżyseria: Katarzyna Jagiełło, zdjęcia: Agata Celi, Tomasz Celi, montaż: Agata Celi, muzyka: Andrzej Przybylski, czas trwania: 32 min.

 

46. „W opozycji. Radom 1981-1989”

Z cyklu „Świadkowie historii” – pierwsza część filmu opowiadającego o brutalnej pacyfikacji przez milicję i ZOMO akcji protestacyjnej radomskich robotników w czerwcu 1976 r. Dokument jest rejestracją wypowiedzi uczestników tych wydarzeń.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2008, scenariusz i reżyseria: Elwira Dzikowska, Marcin Kępa, Katarzyna Jagiełło, zdjęcia i montaż: Agata Celi, Tomasz Celi, muzyka: Andrzej Przybylski, czas trwania: 15 min.

 

47. Magazyn Literacki „Resursy” Stacja Gombrowicz

Magazyn Literacki poświęcony sylwetce i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX, Witolda Gombrowicza. Jego twórczość cechuje głęboka analiza psychologiczna człowieka jako uwikłanego w spuściznę kultury i w innych ludzi, analiza tożsamości jednostki w interakcji z innymi, problemu niedojrzałości i młodości,  a także poczucie absurdu, obrazoburstwo względem przyjmowanych przez społeczeństwo tradycyjnych wartości.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2008, autor programu: Marcin Kępa, zdjęcia i montaż: Agata Celi, Tomasz Celi, muzyka: Andrzej Przybylski, czas trwania: 15 min.

 

48. Magazyn literacki „Resursy” W oficynie Zambrzyckiego

Program poświęcony urodzonemu w Radomiu pisarzowi – Władysławowi Zambrzyckiemu (1891-1962), autorowi powieści historycznych, na którego losach zaważyły wydarzenia związane z Rewolucją 1905 r. w Radomiu. Postać literata przypominają siostrzenica Maria Pajzderska, wydawca Przemysław Cieślak oraz mecenas Andrzej Sikorski. Z ich wspomnień wyłania się obraz artysty, który dzięki oryginalnemu językowi jego książek, specyficznym humorze i bogatej historycznej kwerendzie swoich dzieł do dziś posiada grono wiernych czytelników.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2008,autor programu: Marcin Kępa, zdjęcia i montaż: Tomasz Celi, muzyka: Andrzej Przybylski, czas trwania: 15 min.

 

49. „Dziennik Republiki Radomskiej”

Prezentacja przypomina jeden z najważniejszych momentów w dziejach Polski, czas odzyskania niepodległości. W kronice tego zapisu znajdują się autentyczne zdarzenia, które miały miejsce w naszym mieście w dniach poprzedzających odzyskanie niepodległości. Dziennik wydarzeń rozpoczyna się 1.XI.1918r. kiedy to utworzony zostaje tzw. Komitet Pięciu, który ustanowił w Radomiu pierwszy po 123 latach niewoli narodowej ośrodek niepodległej władzy polskiej w dawnym zaborze rosyjskim. Prezentacja składa się z jedenastu minutowych przypomnień w formie dziennika, a na każde z nich przypada kolejne zdarzenie prowadzące do odzyskania niepodległości.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2018, realizacja programu: Tomasz Celi, Damian Drabik, Karol Łukasiewicz, Jakub Mitek, Paweł Puton, czas trwania: 12 min.

 

50. ”Michel Schwalbe i Koncertmistrz z Radomia”

Dokument przygotowany z okazji setnej rocznicy urodzin Michela Schwalbe, wieloletniego koncertmistrza jednej z najlepszych orkiestr na świecie - zespołu Filharmonii Berlińskiej. Stanowisko objął w 1957 r., na specjalne zaproszenie szefa orkiestry, samego Herberta von Karajana. Grając z berlińczykami, Schwalbe korzystał ze skrzypiec Stradivariego, oddanych mu do użytku przez Axela Springera. 
Wirtuoz urodził się 27 października 1919 r. jako Mojżesz (potem używał także imion Mieczysław i Michał) Szwalbe w Radomiu. Już jako dziecko przejawiał ogromny talent muzyczny, dlatego rodzina postanowiła, że musi naukę gry na skrzypcach kontynuować u najlepszych mistrzów. W Warszawie ukończył Konserwatorium Muzyczne w wieku 12 lat, a gdy miał 14 - zdał maturę. Uzyskał wyróżnienie w I Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego. Studia kontynuował w Paryżu. Po zajęciu Francji przez Niemców Szwalbe, ukryty w wozie meblowym, uciekł do Szwajcarii. Ocalał jako jedyny z rodziny.
 W licznych wywiadach, których udzielał w trakcie swej długiej kariery (zmarł w 2012 r.), zawsze wymieniał Radom jako miejsce swojego urodzenia. Nigdy też nie zapomniał polskiego języka i chętnie w nim rozmawiał z pojawiającymi się w Berlinie Polakami. 

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2019, realizacja programu: Jakub Mitek, Piotr Buczak, czas trwania 15 min.

 

51. „Ks. biskup Edward Materski. Honorowy Obywatel miasta Radomia”

Film biograficzny o ks. biskupie Edwardzie Materskim, (1923-2012), polskim duchownym rzymskokatolickim, biskupie diecezjalnym sandomierskim (1981-1992), biskupie diecezjalnym radomskim (1992-1999). W dokumencie ks. biskup opowiada o swoim życiu, o drodze, którą wybrał, wspomina rodziców, czasy młodości, która przypadła na ciężkie lata okupacji, edukacji. Ciepłym wspomnieniem wskrzesza pamięć o ludziach wiary, których spotkał na swojej drodze, mówi o pokorze, pięknie, które jest w nas, zwyczajnym życiu i zwyczajnych ludziach. Ze wzruszeniem i wspaniałym poczuciem humoru wspomina wizytę papieża Jana Pawła II w Radomiu 4 czerwca 1991 r., jego odwiedziny w będącym w budowie Seminarium Duchownym. Dzieląc się wspomnieniami ze swojego długiego życia, ks. biskup stara się zwrócić uwagę widzów na to, jak istotne jest empatyczne i uważne spojrzenie na drugiego człowieka.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2011, realizacja programu: Elwira Dzikowska, Tomasz Celi, Agata Celi., czas trwania 60 min.

 

 

52. „W radomskim kinie”

Dokument ukazuje ciekawą i bogatą historię kinematografii w Radomiu. Począwszy od powstałego w 1905 r. pierwszego kina Teatr Iluzji „Czary” założonego przez znanego fotografa Józefa Grodzickiego, poprzez kolejne: kino „Corso” (1918 r.), zmienione później na kino „Adria”; kino „Znicz” uruchomione w 1932 r z inicjatywy Koła Kulturalno-Oświatowego Pracowników Państwowej Fabryki Broni. Wyróżniało się tym, ze prezentowano w nim wyłącznie polskie dokumentalne filmy nieme, co stanowiło wyjątek w skali kraju; w 1957 r. na jego miejscu powstało kino „Walter”, które przetrwało do 1990 r. „Nowe Czary”,(1928 r.), które stało się podstawą późniejszego kina "Hel", kino „Raj” (1911 r.) przy ulicy Skaryszewskiej (dzisiaj Słowackiego), „Odeon”, pierwsze dźwiękowe kino „Świt” (1929 r.), czy powstałe w 1932 r. kino „Apollo” przy ulicy Świeżej(obecnie Kelles-Krauza), aż po kina: Przyjaźń i Pokolenie działające do 1990 r. W latach 90. w Radomiu istniało jeszcze jedno kino - "Resursa". Otwarte w 1991 roku kino studyjne uruchomił Wojewódzki Dom Kultury, który przejął budynek dzisiejszej Resursy Obywatelskiej. Należy zaznaczyć, że było to jedyne w Polsce kino, które wyświetlało nowości wyprodukowane przez wytwórnię filmową z USA "Columbia".  Obecnie "Resursa Obywatelska" kontynuuje te tradycje - cyklicznie wyświetlane są filmy w ramach Klubu Dobrego Filmu.
Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2013, realizacja programu: Katarzyna Jagiełło, Agata Celi, czas trwania 20 min.

53. „Jest takie miejsce”

Dokument opowiada o szczególnym punkcie na mapie historii Radomia, w którym podczas II wojny światowej miały miejsce działania zbrojne podejmowane w ramach akcji ”Burza” . Film jest wyrazem upamiętnienia 64 rocznicy walk żołnierzy AK pod Ciechosławicami koło Budek Szydłowieckich, zapisem wzruszających uroczystości, w których udział biorą dawni żołnierze AK.

Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Radom 2008, realizacja programu: Elwira Dzikowska, Katarzyna Jagiełło, Agata Celi, czas trwania 15 min.

 

UWAGA!

Jubileuszowa oferta specjalna, dostępna od listopada 2020 r. dotycząca doktora Tytusa Chałubińskiego (prezentacja multimedialna)

 

„Tytus Chałubiński” – w związku z przypadającą 29 grudnia 2020 roku 200. rocznicą urodzin pochodzącego z Radomia twórcy nowoczesnego taternictwa i propagatora leczniczych walorów Tatr, pragniemy przybliżyć tę ważną postać. Tytus Chałubiński urodził się w 1820 r. w Radomiu. Dzieciństwo spędził w Chociwku - majątku matki położonym w regionie radomskim. W latach 1833–1838 ukończył Rządowe Gimnazjum Gubernialne w Radomiu i następnie rozpoczął studia medyczne na Akademii Medyko-Chirurgicznej w Wilnie. Po jej zamknięciu kontynuował studia na Uniwersytecie Dorpackim, a dyplom doktora medycyny i chirurgii uzyskał 13 lipca 1844 r., kończąc studia na Uniwersytecie w Würzburgu. W 1845 r. rozpoczął praktykę lekarską w Warszawie, gdzie jego pacjentami byli m.in. Helena Modrzejewska, Ignacy Paderewski, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus czy Stanisław Ignacy Witkiewicz. Tatrami zachwycił się po raz pierwszy przedzierając się do powstania na Węgry w 1848 r. Do Zakopanego wracał później wielokrotnie. W 1873 r. został współzałożycielem Towarzystwa Tatrzańskiego. Uratował wielu chorych podczas epidemii cholery na Podhalu. Przyczynił się do rozwoju Zakopanego z wioski góralskiej w kurort wspomagający leczenie chorób płucnych, za co nazwano go Królem Tatr. Zmarł 4 listopada 1889 r. w swoim ukochanym Zakopanem, w którym, zgodnie ze swoją wolą, został pochowany na Pęksowym Brzyzku.

Doktor Tytus Chałubiński jest w Radomiu patronem Szpitala Specjalistycznego, IV Liceum Ogólnokształcącego oraz jednej z ulic.

Prezentacja multimedialna autorstwa Pawła Putona, czas trwania 30 minut.

 

Uwaga! Formuła wyboru tematu jest dowolna. Zainteresowanych konkretnym filmem i prelekcją nauczycieli prosimy o kontakt telefoniczny (48 362 42 63) lub mailowy: marcin.kepa@resursa.radom.pl. Indywidualnie ustalimy dogodny dla szkoły i "Resursy" termin lekcji.

 

Koordynatorzy projektu i autorzy filmów:

mgr Marcin Kępa (kierownik)

mgr Paweł Puton

mgr Katarzyna Jagiełło

mgr Elwira Dzikowska

mgr Jakub Mitek


CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl